خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه » خبرگزاری ها » باشگاه خبرنگاران جوان » گاردین : نزدیکی قاهره به تهران و مسکو – تقویت مواضع ایران در مذاکرات سوریه
مذاکرات-سوریه
مذاکرات-سوریه

گاردین : نزدیکی قاهره به تهران و مسکو – تقویت مواضع ایران در مذاکرات سوریه

گاردین: قاهره به تهران و مسکو نزدیک شد/تقویت مواضع ایران در مذاکرات سوریهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در گزارشی نوشت: «محمد جواد ظریف،» وزیر امور خارجه ایران، شخصا خواستار حضور مصر در مذاکرات مهم آخر هفته گذشته در ارتباط با سوریه شد، اقدامی که سبب بروز نگرانی‌هایی در این باره شد که قاهره در حال فاصله گرفتن از موضع سنتی خود در حمایت از غرب در منطقه است.
مذاکراتی که «جان کری،» وزیر امور خارجه آمریکا، شنبه گذشته در لوزان سوئیس برگزار کرد نتوانست سبب رسیدن به راهبردی مشترک با روسیه به منظور پایان دادن به نزاع در سوریه شود که شش سال است ادامه دارد.
روزنامه گاردین در جریان ایمیل هایی قرار گرفته است که نشان می دهد ظریف از کری خواست تیم قاهره نیز در مذاکرات لوزان حضور داشته باشند. زمانی که وزیر امور خارجه آمریکا پیشنهاد مذاکرات با حضور شش کشور را مطرح کرد تا «ببیند آیا یک منطق جدید می تواند» در ارتباط با سوریه کمک کننده باشد، ظریف پاسخ داد: «چرا مصر نتواند در این روند حضور باشد؟»
در ادامه گزارش آمده است: ایران تنها زمانی با حضور در نشست لوزان موافقت کرد که حضور وزرای امور خارجه مصر و عراق نیز در آن گفتگوها قطعی شد. هر دو کشور از موضع ایران در پشتیبانی از اسد حمایت می کنند،‌ اما موضع مصر در این میان مهم است زیرا این کشور پرجمعیت ترین کشور عربی سنی در غرب آسیا محسوب می شود.
سعودی‌ها در شوک
اعمال نفوذ برای حضور مقامات مصری در مذاکرات لوزان چند روز قبل از آن آغاز شد که مصر با رأی دادن در حمایت از روسیه در رد پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با سوریه سبب شوکه شدن عربستان سعودی -حمایت کننده مالی‌اش- شد. در سازمان ملل متحد، نماینده عربستان سعودی تصمیم مصر را «دردناک» توصیف کرد. یک روز پس از آن، ریاض ارائه کمک های نفتی خود را به مصر به حالت تعلیق در آورد؛ کمک‌هایی که حجم ماهانه آن هفت‌صد هزار تن فرآورده‌های نفتی تخمین زده می‌شود.
نگارنده گزارش در ادامه می‌افزاید: این نخستین مناقشه آشکار بین مصر و عربستان سعودی از زمانی محسوب می‌شود که «عبدالفتاح السیسی،» رئیس جمهور مصر، در سال دو هزار و سیزده محمد مرسی از اخوان المسلمین را برکنار کرد. از آن زمان، عربستان سعودی میلیاردها دلار در اختیار مصر قرار داد که به سر پا نگه داشته شدن اقتصاد شکننده این کشور کمک کرده است.
از نظر تهران، مصر یکی از قطب های فرهنگی جهان عرب محسوب می شود. بیش از یک چهارم جمعیت عرب در این کشور زندگی می کنند. قاهره می‌تواند یک عامل توازن در مقابل خصومت عربستان سعودی در دیپلماسی پر خطر بر سر وضعیت سوریه در آینده باشد.
نزدیکی دیدگاه های تهران و قاهره
با این حال، مصر و ایران بر سر حمایت از نظام اسد در سوریه و استقبال از همکاری های نظامی با روسیه به یکدیگر نزدیک‌تر شده اند.
برخی کارشناسان سیاسی معتقدند اقدامات مصر کاملا ماهیت تاکتیکی دارند. «اچ ای هلیِر،» کارشناس شورای آتلانتیک و موسسه خدمات واحد سلطنتی لندن، در این خصوص گفت:‌ «مصر چشم انداز خاص خود را درباره سوریه دارد که با رویکرد ایران هم گرایی دارد.»
مصر خواهان وجود یک سوریه باثبات است و همچنین درباره گروه‌های تروریستی و تندروها ابراز نگرانی می کند که نگرانی بجایی است. از سوی دیگر، مصر اغلب به روس‌ها نزدیک می شود و به نظر می‌رسد قاهره می‌خواهد به غرب نشان دهد گزینه‌هایی برای خود دارد.

دوباره بررسی کنید.

۶۶۰ مادر باردار فریمان سبد غذایی بنیاد علوی دریافت کردند + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان عنوان کرد: با کمک بنیاد علوی تاکنون در ۳ …

کشور با افکار و دستان مردم اداره می شود + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

رییس بنیاد مستضعفان گفت: کشور با افکار، مغزها و دستان مردم است که اداره می‌شود. …

آخرین اخبار درباره ایمن سازی ساختمان های بنیاد مستضعفان + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

در گفت‌وگوی رئیس بنیاد مستضعفان با ایسنا مطرح شد؛ رئیس بنیاد مستضعفان آخرین وضعیت ساخت …

گزارش تصویری/ بازدید استاندار تهران از آزادراه تهران – شمال + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران با همراهی رئیس بنیاد مستضعفان با حضور در کارگاه پروژه …

اولین سالن آمفی تاتر فوق حرفه‌ای در ایران در کمتر از ۶ ماه به بهره برداری رسید + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

توسط یک شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اولین سالن آمفی تاتر فوق حرفه‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *