خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه » اخبار » کاسپین مکمل بندر انزلی/ الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه ازادچابهار + خبرگزاری مهر

کاسپین مکمل بندر انزلی/ الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه ازادچابهار + خبرگزاری مهر


به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی بانک در مراسم امضاء تفاهم نامه همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه یکی از مهمترین کارکردهای مناطق آزاد، حمل و نقل و توسعه زیرساختهای ارتباطاتی برای افزایش تبادلات تجاری است، گفت: به همین دلیل نیاز به توسعه زیرساختهای حمل و نقلی در مناطق آزاد داریم و اخیراً با توجه به پیشرفت های خوبی که در توسعه زیرساختهای حمل و نقل داشته ایم، امکان توسعه بیشتر کریدور شمال-جنوب وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران به عنوان چهارراه حمل و نقل جهان افزود: برخی کشورها علاقمندند ایران را علی رغم موقعیت استراتژیک دور بزنند با این حال وزارت راه و شهرسازی با استفاده از سرمایه گذاری خارجی توانسته در حوزه های مختلف حمل و نقلی، زیرساختها را توسعه دهد تا موقعیت استراتژیک ایران در ترانزیت کالا تثبیت شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به وجود بنادر مختلف در حاشیه دریای خزر گفت: علت احداث و توسعه بندر کاسپین در نزدیکی بندر انزلی افزایش ظرفیت های حمل و نقلی کشور و تجارت کالا با همسایگان ما در حاشیه دریای خزر است. اگر ظرفیت های جدید ایجاد نکنیم، کشورهای رقیب گوی سبقت را از ما می ربایند که از نظر مبانی استراتژی سیاسی و همچنین تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در آینده برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز نتوانسته ایم از منابع زیرزمینی دریای خزر در مقایسه با سایر کشورهای حاشیه این دریا به خوبی استفاده کنیم، اظهارداشت: علی رغم اینکه بندر انزلی از ظرفیت های بالایی در تجارت کالا برخوردار است، اما به دلیل توسعه شهر انزلی، منطقه بندرگاهی با محدودیت مواجه شده است که نمی توان به خوبی است این پتانسیل ها استفاده کرد. بنابراین احداث بندر کاسپین در تکمیل بندر انزلی خواهد بود نه در رقابت با آن.

مشاور رئیس جمهور در ادامه به تصویب الحاق بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی در منطقه چابهار به منطقه آزاد چابهار در کارگروه زیرمجموعه شورای عالی مناطق آزاد اشاره کرد و افزود: امیدواریم به زودی این مصوبه در صحن شورای عالی مناطق آزاد نیز مطرح و تصویب شود و در ادامه تفاهم نامه ای با سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص بهره برداری از این دو بندر خواهیم داشت که بر این اساس سازمان بنادر نقش حاکمیتی خود در بنادر شهید بهشتی و کلانتری را بر عهده می گیرد ولی مالکیت این دو بندر به منطقه آزاد چابهار واگذار شده و بنادر می توانند از مزایای قانونی مناطق آزاد بهره ببرند.


پایگاه خبری ادراک نیوز

کاسپین مکمل بندر انزلی/ الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه ازادچابهار
کاسپین مکمل بندر انزلی/ الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه ازادچابهار

دوباره بررسی کنید.

گزارش تصویری/ سفر رئیس بنیاد مستضعفان به استان اردبیل + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

…ادامه خبر چاپ صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *