خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه » اخبار » اخبار خبرگزاری ایسنا » ظریف: برخورد ترامپ با برجام قابل پیش‌بینی بود + خبرگزاری ایسنا

ظریف: برخورد ترامپ با برجام قابل پیش‌بینی بود + خبرگزاری ایسنا

وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری تأکید کرد، ایران امن‌ترین کشور منطقه و امنیتش را مدیون مشارکت مردم و حضور در مردم در صحنه است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی ویژه خبری حضور پیدا کرده بود و به صورت زنده با مردم سخن می‌گفت، در ابتدای سخنان خود فرا رسیدن دهه فجر را تبریک گفت و اظهار کرد: امنیت ما متکی بر مردم و حضور مردم در صحنه است. ما همه چیزمان را مدیون مردم هستیم. در اطراف ما کشورهایی هستند که در مورد همه چیز وابسته به بیگانگان هستند و روی امنیت را ندیده‌اند و اکنون ایران امن‌ترین کشور منطقه است و این سربلندی ویژه‌ای برای ما دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما با تکیه بر مردم از دیدگاه‌های مبتنی بر اصول خود در عرصه بین‌المللی دفاع می‌کنیم؛ بدون اینکه نگران باشیم چه کسی از این دیدگاه خوشش می‌آید و چه کسی ناراحت می‌شود.

ظریف در ادامه صحبت‌های خود در این برنامه زنده تلویزیونی با بیان اینکه دو دیدگاه در ارتباط با موضوع امنیت در منطقه وجود دارد، اظهار کرد: یک دیدگاه در تلاش است که امنیت را از داخل تأمین کند و در واقع امنیت مورد نیازش را از طریق مشارکت مردم و حضور آنها در پای صندوق‌های رأی فراهم کند که ما نیز بر اساس چنین دیدگاهی حرکت می‌کنیم.

وی افزود: دیدگاه دومی نیز در منطقه وجود دارد که می‌خواهد امنیت را بخرد؛ از جمله از طریق خرید صلاح که در همین چارچوب است که می‌بینید برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس سال گذشته ۱۱۶ میلیارد دلار خرید تسلیحاتی کرده‌اند.

او با تاکید بر اینکه ایران به خود و مردمش اطمینان دارد و در همین چارچوب به دنبال تأمین امنیت از درون کشور خود و منطقه است، ادامه داد: ما بر اساس همین نگاه گفت‌وگو را مبنای تعامل کشورهای منطقه می‌دانیم ولی متأسفانه برخی از کشورهای منطقه چون نیاز به گرفتن امنیت از بیرون کشورشان هستند، دائم در تلاش هستند که نشان دهند در خطر هستند. آنها امنیتشان را از طریق پول یا وابستگی به خارج تأمین می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه دیدگاهی که مبتنی بر وابستگی به دیگران است، ممکن است که در ظاهر مورد حمایت دیگران باشد ولی در واقع از امنیت واقعی برخوردار نیست، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با شیوه پوشش دیپلمات‌های ایرانی اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید، نوع پوشش دیپلمات‌ها با نوع پوشش مردم دیگر کمی فرق دارد.

او با اشاره به نوع لباس و یقه لباسش گفت: این موضوعی است که آقای ولایتی آن را اختراع کردند. من که در آن زمان در نیویورک بودم، دسترسی به این گونه یقه‌ها نداشتم. همسرم زحمت کشیدند و یقه پیراهنم را شکافتند و به شکل یقه‌ای که دیپلمات‌ها در ایران می‌پوشیدند، آن را درست کردند. من در آن موقع در نمایندگی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل بودم و هنگامی که با این یقه در یکی از جلسات کمیته‌های سازمان ملل حضور پیدا کردم، یک خانم دیپلمات هندی با اشاره به نوع لباس من گفتند شما امروز با نظم خاصی در جلسه حضور پیدا کرده‌اید.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود با ارائه توضیحاتی در مورد تغییر ساختار در وزارت خارجه، اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این تغییر ساختار کم شدن لایه‌های مدیریتی و کارشناس‌محورتر شدن وزارت خارجه است. با کاهش لایه‌های مدیریتی این زمینه فراهم می‌شود که کارشناسان نتایج کارهای خود را بیشتر ببینند.

ظریف با بیان اینکه من خود فعالیتم را از پایین‌ترین سطح در وزارت خارجه آغاز کردم، خاطرنشان کرد: بنا بر تجربه این باور را دارم که مهم‌ترین سرمایه وزارت خارجه کارشناسانش است و ما با این تغییرات وزارت خارجه را به سمت کارشناس‌محور شدن سوق داده‌ایم.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه طبیعی است که در برابر هر تغییر مقاومت وجود داشته باشد، تصریح کرد: ما از این مرحله عبور کرده‌ایم و به نظر من با تغییر ساختار در وزارت خارجه توانسته‌ایم به دستاورد خوبی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه این تغییر ساختار یکی از دستاوردهای مهم وزارت خارجه در طول چند سال گذشته است، ادامه داد: این تغییر ساختار در فاصله سه چهار ماه و بعد از مطالعه چندین ساله اجرایی شد. ما توانستیم هم ساختار را عوض کنیم و در کنار آن تغییراتی در مدیران ایجاد کنیم و از دیگر سو، جانمایی ادارات در وزارت خارجه را نیز بهینه‌سازی کنیم؛ چنانکه در حال حاضر با توجه به تغییرات ایجاد شده ادارات منطقه‌ای در یک ساختمان هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه با تغییر ساختار در این وزارتخانه تحول مهمی در وزارت خارجه صورت گرفته است، افزود: امیدوارم همکاران ما در این وزارتخانه از این موضوع راضی باشند چراکه تمام سرمایه‌های ما در وزارتخانه همکاران ما هستند.

ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد با تغییر ساختار در وزارت خارجه، کار وزیر امور خارجه بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه مسئول سیاست خارجی کشور است و تمام مراجعات در گذشته نیز به وزیر امور خارجه ختم می‌شد. البته در گذشته ممکن بود از شش لایه مدیریتی بگذرد تا به وزیر برسد ولی اکنون بعد از گذشت سه الی چهار لایه به وزیر می‌رسد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در این گفت‌وگوی زنده به موضوع برجام نیز اشاره کرد و در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر اینکه برخی می‌گویند آیا این امکان وجود نداشت که برجام به‌گونه‌ای نوشته شود که آمریکایی‌ها این فرصت را نداشته باشند که هر سه ماه یکبار به بهانه تعلیق تحریم‌ها موضع‌گیری‌هایی را علیه ایران و برجام مطرح کنند، خاطرنشان کرد: من نمی‌توانم ادعا کنم بهتر از این نمی‌شد نوشته شود ولی ادعا می‌کنم که برجام نه همه چیزی است که ما می‌خواستیم؛ نه همه چیزی است که طرف‌های مقابل از جمله آمریکایی‌ها می‌خواستند. تعدادی از کشورهای مقابل می‌خواستند که این موضوع مرحله‌ای رخ بدهد و علاقه‌مند نبودند که تحریم‌ها یک‌باره حذف شود ولی ما اصرار کردیم که کلیه تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای باید یکجا برداشته شود.

وی با اشاره به برخی از محدودیت‌ها در آمریکا برای رفع تحریم‌ها گفت: آنها محدودیت‌های خاص خود را در این زمینه داشتند چراکه برای رفع تحریم‌ها باید به کنگره می‌رفتند و در آن مقطع و همچنین در زمان فعلی کنگره دست تندروها است. با توجه به این شرایط برجام را به شکلی تنظیم کردیم که در آن مقطع تنها شرایط ممکنی بود که می‌شد برجام را تصویب کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود بار دیگر با اشاره به تهدیدهای ترامپ علیه برجام اظهار کرد: ترامپ در اردیبهشت‌ماه 1395 قبل از اینکه کاندیدای حزب جمهوری‌خواه شود در یک سخنرانی تاکید کرد اولویت من در صورتی که رئیس جمهور شوم پاره کردن برجام است. اکنون تقریبا 390 روز از ریاست‌جمهوری وی گذشته است و چنین اتفاقی نیفتاده است؛ نه اینکه وی به برجام علاقه‌مند شده باشد بلکه برجام به عنوان یک سند بین‌المللی شرایطی را داشته است که اطرافیان ترامپ به او گفته‌اند که اگر او این کار را بکند (برجام را پاره کند)، آمریکا منزوی می‌شود.

ظریف در ادامه با اشاره به خصومت‌های دولت آمریکا بخصوص دولت جدید این کشور با ایران گفت: آنها سر ناسازگاری با ایران دارند؛ چراکه ایران بعد از انقلاب نگرش جدیدی را مطرح کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه ترامپ وقتی می‌خواست به منطقه بیاید گفت هدف من دوشیدن کشورهای منطقه است، ادامه داد: این در حالی است که آنها نمی‌توانند چنین رفتاری را با ایران بکنند و به همین خاطر هیچ‌وقت با ایران سر سازش نداشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه کلمه به کلمه برجام براساس عدم اعتماد متقابل نوشته شده است، ادامه داد: شاید کمتر سند بین‌المللی داشته باشیم که این‌قدر طولانی باشد و این نشان‌دهنده این است که طرفین به یکدیگر اعتماد نداشته‌اند. در این سند همه چیز به ریز نوشته شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آنچه ترامپ در مورد برجام انجام می‌دهد، قابل پیش‌بینی بود، تصریح کرد: یعنی ما از آمریکا توقع نداشتیم که با حسن‌نیت تعهدات خود در برجام را اجرا کند؛ در حالی که برجام آمریکا را متعهد می‌کند که با حسن‌نیت این توافق را اجرا کند. ما در جای جای برجام آوردیم که طرف‌ها با حسن‌نیت وظایف خود را انجام دهند و علت اینکه این اصل بدیهی را ذکر کردیم، این بود که این توقع را داشتیم که آنها خلاف این موضوع عمل کنند. از روز اول این نگرانی وجود داشت که آنها براساس همین شیوه فعلی فعالیت کنند.

ظریف در همین چارچوب افزود: البته در طول این یکسالی که ترامپ آمده و این سخنان را علیه برجام مطرح کرده بیشترین قراردادهای فاینانس و سرمایه‌گذاری مستقیم توسط ایران بسته شده است و آنقدر این قراردادها زیاد است که ما هنوز نتوانسته‌ایم همه منابع را جذب کنیم.

او خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته شاهد این بودیم که مجموعه کشورهای صنعتی که آمریکا نیز عضو آن است، اعلام کردند که ریسک سرمایه‌گذاری در ایران کاهش پیدا کرده و رتبه ایران را در این زمینه پنج قرار دادند. متأسفانه در طول دوره فعالیت دولت‌های هشتم و نهم این رتبه به هفت رسیده بود. سال گذشته رتبه ما شش شد و امسال علی‌رغم تهدیدهای ترامپ علیه برجام و ایران رتبه ایران به پنج کاهش پیدا کرد و این نشان‌دهنده یکی از توفیقات ماست و دید روشنی که ما نسبت به برجام داریم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سوال که به نظر وی اگر دولت خانم کلینتون بر روی کار آمده بود، باز هم آمریکایی‌ها با برجام چنین برخوردی داشتند یا نوع برخورد آنها متفاوت بود، تصریح کرد: اگر دولت خانم کلینتون روی کار آمده بود احتمال اینکه آنها با این خصومت به برجام نگاه کنند، کمتر بود اما این طور نبود که با صداقت تعهداتشان را اجرا کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که دولت ترامپ با برجام دارد، این است که دولت اوباما در ارتباط با آن مذاکره کرده است و اگر خانم کلینتون روی کار بود، این مشکل را با برجام نداشت. شما می‌بینید آقای ترامپ از موقعی که بر سر کار آمده، تلاش کرده که تمام یادگاری‌های اوباما را نابود کند و تنها یادگاری که نتوانسته کاری در مورد آن انجام دهد، برجام بوده است؛ در حالی که تاکنون بسیاری از دستاوردهای دولت اوباما را مورد خدشه قرار داده است.

در حال تکمیل…

پایگاه خبری آموزشی ادراک نیوز

ظریف: برخورد ترامپ با برجام قابل پیش‌بینی بود
ظریف: برخورد ترامپ با برجام قابل پیش‌بینی بود
پایگاه خبری ادراک

دوباره بررسی کنید.

ویدئو / ما ایدز داریم؛ فقط همین! + ایسنا

…ادامه خبر چاپ صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *