خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه » خبرگزاری ها » باشگاه خبرنگاران جوان » شکست عربستان از ایران در لبنان
رئیس-جمهور-لبنان
رئیس-جمهور-لبنان

شکست عربستان از ایران در لبنان

است.

 خبرگزاری رویترز امروز در گزارشی با موضوع موافقت جریان 14 مارس لبنان با انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس ‌جمهور این کشور، این توافق را نشانه «پیروزی ایران و عقب ‌نشینی عربستان» عنوان کرده است.

مسئله انتخاب رئیس‌جمهور در لبنان، ماه‌هاست که به یکی از مباحث اصلی در عرصه سیاسی لبنان بدل شده و این کشور این مدت را بدون رئیس‌جمهور سپری کرده است. مانع اصلی در انتخاب رئیس‌جمهور، مخالفت جریان حامی عربستان به رهبری «سعد حریری» با انتخاب عون بود. با این حال حریری این هفته بالاخره اعلام کرد که از عون حمایت می‌کند.

رویترز این مسئله را نشانه «برتری حزب‌اللهِ مورد حمایت ایران» و «کاهش نقش عربستان سعودی» در لبنان دانسته و نوشته است که این توافق هرچند به یکی از معضلات اصلی در صحنه سیاسی لبنان پایان می‌دهد، اما می‌تواند آغازگر تنش‌های جدید در مسئله تشکیل دولت به نخست ‌وزیری حریری باشد.

براین اساس، طرح مورد حمایت حریری، سیاست‌های غرب در قبال لبنان را نیز زیر سوال می‌برد، چراکه آمریکا حزب‌الله را گروهی تروریستی خوانده و با نقش‌آفرینی این جنبش مخالف است.

این خبرگزاری مشکلات اقتصادی ناشی از عملکرد ضعیف شرکت ساختمانی سعودی سعد حریری را یکی از عوامل مهم در کوتاه آمدن نخست وزیر پیشین لبنان دانسته است.

رویترز نوشته است: این برهه به مثابه زمان احتضار ائتلاف تحت رهبری حریری است. این ائتلاف بیش از یک دهه است که با حزب‌الله درگیر است، اما فقط شاهد این بوده که قدرت این گروه شیعی روز به روز در لبنان و منطقه افزایش یافته است.

از آنجا که حزب‌الله خدشه ‌ناپذیر به نظر می‌رسد، پرونده لبنان از صدر فهرست اولویت‌های منطقه‌ای عربستان سعودی پائین آمده و اکنون این کشور بر مقابله با ایران در یمن، بحرین و سوریه، یعنی جایی که حزب‌الله در حمایت از رئیس‌جمهور بشار اسد می‌جنگند، متمرکز شده است.

به نوشته رویترز این مسئله موجب شده تا متحدان عربستان در لبنان به فکر حفظ منافع خود بیافتند. با این حال به نظر می‌رسد که برای تشکیل دولت در این کشور همچنان راه نسبتا طولانی‌ای در پیش باشد.

یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود، گفت: این ریسک جدی وجود دارد که یا حریری نتواند تشکیل دولت دهد، یا اینکه این کار زمان زیادی طول بکشد.

این دیپلمات همچنین تلویحا عون را تهدید کرده که اگر آزادی عمل زیادی به حزب‌الله بدهد، ممکن است آمریکا کمک‌های نظامی خود به لبنان را متوقف کند.

وی افزود: اگر ارتش مانند حوزه نفوذ عون عمل کند، تداوم کمک‌به نیروهای مسلح لبنان، برای غرب دشوار خواهد شد.

دوباره بررسی کنید.

جشن تکلیف فرزندان کارکنان بنیاد مستضعفان برگزار شد + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

به همت ستاد اقامه نماز بنیاد مستضعفان؛ جشن تکلیف فرزندان کارکنان بنیاد مستضعفان در سال …

باشگاه ایرانیان دبی از سال ۱۳۶۴ بر اساس مصوبه هیات وزیران به بنیاد مستضعفان واگذار شده است + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

پاسخ بنیاد مستضعفان به شبهات مطرح ده در فضای مجازی؛ هیات وزیران در جلسه ۱۶ …

گزارش تصویری/ بازدید معاون توسعه صنایع بنیاد مستضعفان از شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

حمید عسگری بشکانی، معاون توسعه صنایع بنیاد مستضعفان از تاسیسات و تجهیزات شرکت توسعه خدمات …

فعالیت موسسه دانشمند مثبت است + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای گفت: موسسات …

تحلیل و بررسی دستاوردهای بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

دستاوردهای بنیاد مستضعفان در حوزه اقتصادی در رادیو گفت‌وگو بررسی می شود. به گزارش مرکز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *