خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه » اخبار » جیسون رضائیان، از ایران شکایت کرد
جیسون رضائیان
جیسون رضائیان

جیسون رضائیان، از ایران شکایت کرد

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ «جیسون رضائیان»، خبرنگار روزنامه واشینگتن ‌پست که چند ماه در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت بود، با استناد به یک قانون در آمریکا شکوائیه‌ای علیه دولت ایران تنظیم کرد.

رضائیان در این دعوی که روز دوشنبه در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم شده، در ادعایی بی اساس عنوان کرده در مدت 18 ماه بازداشت در ایران، برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روانی قرار گرفته است.

در این شکایت ‌نامه همچنین ادعایی مضحک مطرح شده که مقام‌های ایران مکرراً به جیسون رضائیان و همسرش «یگانه صالحی» که او هم دو ماه در ایران بازداشت بوده، گفته‌اند که آنها به عنوان برگ چانه ‌زنی جهت تبادل زندانی «ارزشمند» هستند.

رضائیان همچنین مدعی شده که روند رسیدگی قضایی به پرونده‌اش با لحظات حساس در مذاکرات هسته‌ای منطبق بوده و در نهایت آزادی وی نیز در روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای صورت گرفته است.

در این شکایت‌ نامه این ادعای بی اساس مطرح شده: برای تقریباً 18 ماه، ایران رضائیان را با هدف به دست آوردن اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای و در نهایت تبادل وی با چیزی ارزشمند بازداشت و وحشت‌زده کرده است.

«جیسون رضائیان»، برادرش «علی رضائیان» و مادر آنها «مری رضائیان» با استناد به بند «استثنائات تروریسم» در قانون «مصونیت های حاکمیتی خارجی » مدعی دریافت مبلغ نامشخصی غرامت از ایران شده اند.

قانون مذکور، شهروندان آمریکا را از پیگرد قضائی دولت های خارجی در دادگاه های این کشور منع می کند. «بند استثنائات تروریسم» شهروندانی را که در کشورهای قرار گرفته در فهرست «حامیان تروریسم دولتی»، قربانی اقدامات تروریستی، شکنجه یا گروگان گیری شدهاند، از این قانون معاف می کند.

روزنامه واشینگتن پست همچنین نوشته همسر جیسون رضائیان و این روزنامه جزء شاکیان این پرونده نیستند.

وکیل جیسون به واشینگتن‌ پست گفت: این، واقعاً یکی از اندک روش‌هایی بود که ما احساس کردیم می‌توانیم ایران را به صورت علنی مسئول نگاه داریم.

وی مدعی شد این اقدام، در حالت ایده‌آل باعث جلوگیری از این نوع رفتارها علیه افراد بی‌گناه دیگر می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران، دی ‌ماه سال گذشته خبر آزادی جیسون رضائیان و سه زندانی دیگر از ایران را اعلام کرد و گفت: این اقدام در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مصالح کلی نظام صورت گرفته است.
منبع :  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان

دوباره بررسی کنید.

۱۴۱ فقره اسناد املاک علوی به مردم بخش فیروز استان اردبیل اهدا شد + بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

…ادامه خبر چاپ صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *